Technik usług fryzjerskich – Barbering

Technik usług fryzjerskich to zawód dla wszystkich, którzy są kreatywni i lubią realizować własne pomysły. Posiadają poczucie piękna i wrażliwość estetyczną. W zawodzie niezbędna jest spostrzegawczość, podzielność uwagi, zdolność do szybkiego podejmowania decyzji, precyzja i poczucie odpowiedzialności za wykonaną pracę. Jest to zawód wymagający ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji i jednocześnie dający dużą satysfakcję z wykonywanej pracy.

1. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia

Kwalifikacja 1: FRK.01. Wykonywanie usług  fryzjerskich

Kwalifikacja 2: FRK.03. Projektowanie i wykonywanie fryzur

2. Sylwetka absolwenta

Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik usług fryzjerskich będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:

• diagnozy włosów i skóry głowy,
  • komunikacji z klientem ,odczytywania jego potrzeb i udzielania porad z zakresu fryzjerstwa,
  • wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych,
  • dokonywania analizy kolorystycznej klienta,
  • wykonywania zabiegów chemicznych: trwałej ondulacji, farbowania i rozjaśniania włosów,
  • strzyżenia włosów damskich, męskich i dziecięcych
  • strzyżenia zarostu
  • formowania fryzur i ondulowania,
  • posługiwania się dokumentacją techniczną,
  • wykonywania stylizacji fryzur z wykorzystaniem technik wizualizacji,
  • stosowania specjalistycznych programów komputerowych do projektowania fryzur,
  • projektowania fryzur i wykonywania fryzur,
  • zmiany koloru włosów
  • doradztwa profesjonalnych produktów fryzjerskich i ich oceny pod względem jakościowym,
  • projektowania i urządzania salonu fryzjerskiego
  • zarządzać salonem fryzjerskim

3. Technik usług fryzjerskich znajdzie zatrudnienie w:

• salonach fryzjerskich przy wykonywaniu zabiegów fryzjerskich,
  • prowadzenie własnej działalności gospodarczej w branży fryzjerskiej,
  • jako stylista w firmach reklamowych i marketingowych,
  • w teatrze i na planie filmowym jako stylista aktorów,
  • w mediach jako stylista,
  • jako przedstawiciel handlowy w firmach zajmujących się produkcją lub dystrybucją materiałów fryzjerskich,
  • w zakładach produkujących peruki,
  • w charakteryzatorniach

4. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia:

Szkoła ma do dyspozycji 2 pracownie fryzjerskie, w których odbywa się kształcenie zawodowe. Praktyka zawodowa przeprowadzana jest w firmach fryzjerskich na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego i w Rzeszowie.