Leonardo da Vinci

leonardoda

Nasza szkoła uczestniczyła w programie Leonardo da Vinci w 2008 roku wysyłając na praktykę uczniów z technikum elektronicznego i informatycznego do Anglii i Niemiec.

 

ue kap

W programie z 2009 roku do Anglii na praktykę zawodową pojechali uczniowie technikum handlowego.

 

  • Uczniowie klasy III i (informatycy) odbywali swoją miesięczną praktykę zawodową w terminie od 04.03.-31.03.2012

 

Uczniowie klasy III i (informatycy) odbywali swoją miesięczną praktykę zawodową  w terminie od 04.03.-31.03.2012 w Schkeuditz koło Lipska. Firma Vitalis pełniąca  w projekcie rolę organizacji przyjmującej była odpowiedzialna za całokształt pobytu beneficjentów oraz organizację ich praktyki.

Grupa 10 uczniów 4 marca 2012 r. późnym popołudniem dotarła na Gut Wehlitz, gdzie zostali przywitani przez przedstawicieli firmy Vitalis i zakwaterowani w pokojach. Następnie pani Małgorzata Worona przedstawiła w skrócie zaplanowany program stażu na ich czterotygodniowy pobyt w Niemczech, zapoznała z zasadami obowiązującymi w miejscu ich zakwaterowania, przekazała istotne informacje na temat okolicy i środków transportu, zaopatrzyła wszystkich w mapy oraz przedstawiła możliwości spędzania czasu wolnego

w okolicy. Wieczorem, po obiadokolacji, oficjalnie wszystkie grupy powitał dyrektor firmy Vitalis, pan Ralf Gesicke.

Następnego dnia chłopcy mieli okazję zaznajomić się z miejscem swojego pobytu na najbliższe 4 tygodnie. W tym celu udali się do centrum Lipska. Wycieczka rozpoczęła się od Dworca Głównego, który poprzez swoją nietypową architekturę i atmosferę oferuje również klientom możliwości robienia zakupów w trzypoziomowym centrum handlowym.

Następnie spacerując uczniowie mogli poznać najciekawsze zabytki miasta: Piwnicę Auerbacha, kościół św. Mikołaja, Stary Ratusz, Nowy Ratusz, Plac Augusta, Operę, Teatr Nowy.

We wtorek 6 marca stażyści rozpoczęli swój pierwszy dzień praktyk. W towarzystwie przedstawiciela firmy Vitalis udali się środkiem komunikacji miejskiej do firmy Robotron w Lipsku. Tam instruktor, odpowiedzialny za przebieg praktyk, zapoznał stażystów  z przepisami bhp, systemem szkolnictwa zawodowego w zakresie informatyki w Niemczech oraz przedstawił plan realizacji stażu na najbliższe 4 tygodnie. Zapowiadało się bardzo ciekawie…

Kolejne dni upływały w podobny sposób: wcześnie rano śniadanie, wyjazd do Centrum Kształcenia Praktycznego, gdzie stażyści uczyli się między innymi:instalacji maszyny wirtualnej, praca na Windows Server 2008, praca na Linux OpenSUSE. Przysłowie: „Übung macht den Meister” – ćwiczenie czyni mistrza, było tutaj jak najbardziej na miejscu i zgodnie z nim chłopcy, czasami metodą prób i błędów, wykonywali kolejne polecenia swojego instruktora.

Po całodziennej pracy w centrum był czas na przyjemności. Popołudnia i wieczory upływały chłopcom w bardzo miłej atmosferze. W związku z tym, że w tym samym czasie firma Vitalis gościła u siebie również inne grupy nie tylko z Polski, ale również z Portugalii, Norwegii, Słowenii, Francji oraz Rumuni, chłopcy mieli okazję wykazać się swoim „komunikatywnym” j. niemieckim i j. angielskim, co niekiedy sprowadzało się do bardzo śmiesznych  i dwuznacznych sytuacji. Chłopcy przekonali się, że w dzisiejszych czasach świat jest dla wszystkich otwarty, a języki obce to podstawa. Po obiadokolacji organizowaliśmy chłopcom wspólne wyjścia m.in. na kręgle, bilard, piłkę plażową, gokarty, paintball, basen. Na terenie ośrodka mieli możliwość grania w bilard, x – box’a.

W pierwszą sobotę pobytu, firma Vitalis zorganizowała jednodniową wycieczkę do Drezna, gdzie przewodnik oprowadził ich po mieście przedstawiając znane na całym świecie zabytki: Zwinger, Frauenkirche – kościół podczas wojny zupełnie zniszczony, a następnie z darowizn odbudowany i ponownie w 2005r. poświęcony, plac Altmark, ulicę Praską (Prager Straße, kościół Maryi Panny, Operę Sempera, kościół Hofkirche, zamek, malowidło grafitowe zwane Pochodem Książęcym. Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzenie nowoczesnego Muzeum Techniki.

Kolejny weekend upłynął chłopcom na dwudniowej wycieczce do Berlina. Grupa została zakwaterowana w jednym z berlińskich hoteli, znajdującym się przy samym Dworcu Głównym. Berlin wywarł na chłopakach, jak sami stwierdzili, niesamowite wrażenie. Podczas tych niezapomnianych dwóch dni zwiedzili pod opieką przewodnika najważniejsze zabytki stolicy Niemiec oraz zobaczyli najciekawsze jej miejsca: Plac Poczdamski z resztkami muru berlińskiego, Reichstag (siedzibę niemieckiego parlamentu), Bramę Brandenburską, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, Alexanderplatz, Muzeum Techniki, muzeum figur woskowych

Madame Tussaud

Weekend 24-25 marca uczniowie klasy III i mogli wykorzystać na zwiedzeniu Lipska i okolic „na własną rękę”. Niedzielne popołudnie spędzili w SachsenTerme, lipskim aquaparku.

W ostatni poniedziałek uczniowie mieli możliwość zwiedzania lipskiego Zoo, które m.in. ze względu na swój tematyczny podział (na kontynenty), robi wrażenie na wszystkich swoich gościach.

Wyjazd do Polski zbliżał się niestety wielkimi krokami… Ostatnie dni pobytu w Niemczech chłopcy wykorzystali na samodzielne wyprawy do Lipska i okolic m.in. na ostatnie zakupy. W dniu wyjazdu zajęli się sprzątaniem i pakowaniem. W piątek 30 marca odbyło się spotkanie z panem Ralfem Gesiecke, panią Małgorzatą Woroną, panem Francisco Polvoro którzy pożegnali chłopców podziękowali za współpracę, krótko podsumowali ich miesięczny pobyt w Niemczech oraz wręczyli certyfikaty potwierdzające odbycie praktyki zagranicznej, realizowanej w ramach programu Leonardo da Vinci „Poprawa jakości pracy szkoły poprzez staż zagraniczny informatyków”. Zarówno pan Gesiecke, jak i inni pracownicy firmy Vitalis bardzo pozytywnie wyrażali się o uczniach, co dla mnie jako koordynatora projektu i przedstawiciela grona pedagogicznego Zespołu Szkół Zawodowych, jest niewątpliwie powodem do dumy. Chłopcy godnie reprezentowali w Niemczech szkołę i zostaną tam zapamiętani jako sympatyczni, kulturalni i pracowici uczniowie, którzy świetnie radzą sobie nie tylko w dziedzinie informatyki, ale również dobrze posługują się w językami obcymi  i potrafią odnaleźć się czasami w nietypowych sytuacjach życia codziennego za granicą.
Z satysfakcją mogę stwierdzić, że cele projektu zostały zrealizowane. Pobyt w Niemczech przyczynił się nie tylko do poprawy umiejętności chłopców z zakresu informatyki oraz języków obcych, ale również do poznania kultury naszych sąsiadów, do zwiedzenia ciekawych miejsc w Niemczech, do nauki samodzielności i podejmowania odpowiedzialności za własne czyny, poznania nowych ludzi, zintegrowania się z grupą. Wszyscy uczestnicy projektu wrócili do Polski bardzo zadowoleni, pełni wrażeń, którymi z pewnością będą się dzielić ze swoimi kolegami i koleżankami jeszcze przez długi czas, bogatsi o nowe doświadczeni, które być może będą miały wpływ na ich dalsze losy.

 Bożena Feret – koordynator projektu

Możliwość komentowania została wyłączona.