226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Tegoroczna, 226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była obchodzona w Sędziszowie Młp. wyjątkowo uroczyście. Najpierw tradycyjnie: zbiórka przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury, przemarsz do kościoła farnego w Sędziszowie Młp. Pięknie prezentowały się m.in. poczty sztandarowe, w tym naszej szkoły. Dodatkową atrakcją byli kawalerzyści XX Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego wraz z ich orkiestrą. W czasie Mszy Św. wysłuchaliśmy głębokiego w treści kazania i po Eucharystii w intencji Ojczyzny i mieszkańców złożone zostały wieńce przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie był przemarsz przed ratusz, złożenie wiązanek kwiatów (w tym od ZST im. prof. Karola Olszewskiego w Sędziszowie Młp.) przed tablicami wmurowanym w ścianę frontową ratusza, uroczyste przemówienie burmistrza Sędziszowa Młp., chwila muzyki, a o godzinie 14. zaczęła się nowa w naszym grodzie rekonstrukcja, widowisko historyczne przedstawiające wydarzenia wojenne z lat 1939-1943.
Przedstawiono trzy wydarzenia: wrzesień 1939 (nalot na Sędziszów i wkroczenie Niemców), likwidację konfidenta niemieckiego, który donosił na obywateli polskich, oraz napad na posterunek granatowej policji w Sędziszowie Młp. i zdobycie dużej ilości amunicji oraz kilku sztuk broni przez oddział AK.
Widowisko historyczne przyciągnęło setki mieszkańców. Rekonstrukcja wydarzeń II wojny światowej była pomysłem ks. Artura Michalskiego, który przygotował je wspólnie z grupami rekonstrukcyjnymi, reprezentacją XX Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, aktorami z Licealnego Teatru Muzycznego przy sędziszowskim liceum i Orlętami. Na sędziszowskich ulicach pojawiały się zabytkowe pojazdy z czasów wojny, pochodzące z muzeum mieszącego się w Rakszawie. Ciekawostką może być fakt, że na ul. Wyspiańskiego „stacjonowały” zmotoryzowani żołnierze niemieccy.
Po części oficjalnej burmistrz Bogusław Kmieć zaprosił mieszkańców na majowy piknik na plantach. Przy SP Nr 2 była zorganizowana strzelnica i stoisko prezentujące współczesne wyposażenie elitarnych jednostek amerykańskich i natowskich. J.F.

Zobacz zdjęcia

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.