Obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

1 marca 2017 roku z inicjatywy Samorządu Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Młodzież naszej szkoły, LO z Sędziszowa Młp., szkół średnich z Ropczyc, delegacje i poczty sztandarowe Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Koła w Ropczycach i Sędziszowie Młp., Związku Strzeleckiego Strzelec Józefa Piłsudskiego, szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów z terenu naszej gminy, SP nr 2 i 3 z Sędziszowa Młp. Samorząd Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego reprezentowali Starosta Witold Darlak, Wicestarosta Bernadeta Frysztak oraz członek Zarządu Powiatu Ryszard Filipek.
Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym Bożego Miłosierdzia w Sędziszowie Młp. koncelebrowaną przez Księdza Dziekana Krzysztofa Gaca. W trakcie nabożeństwa zgromadzeni mieli okazję wysłuchać kazania ks. prof. zw. dr hab. Zdzisława Jańca – Kierownika Katedry Liturgiki Pastoralnej KUL. Oklaski zgromadzonych były uznaniem dla wartości merytorycznej i sztuki oratorskiej rekolekcjonisty. Oprawę muzyczną Mszy Św. i dalszych uroczystości zapewnili uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia  w Ropczycach oraz  młodzież szkół gimnazjalnych i średnich z terenu powiatu.
Po Mszy Św. zgromadzeni wysłuchali deklamacji laureatów Powiatowego Turnieju Poezji i Prozy „Zawsze Wierni”. Podniosłym akcentem była prezentacja pocztów sztandarowych.
Następnie poczty sztandarowe poprowadziły wszystkich zgromadzonych przed Memoriał Sybiraków Żołnierzy Armii Krajowej Podobwodu Sędziszów Małopolski. Tam nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów przez władze samorządowe, szkoły, środowiska kombatanckie, organizacje pozarządowe.
Niechaj słowa Zbigniewa Herberta będą podsumowaniem tragicznego losu naszych bohaterów Żołnierzy Niezłomnych:
Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu
po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę
idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch
ocalałeś nie po to aby żyć
masz mało czasu trzeba dać świadectwo.
(Zbigniew Herbert-Przesłanie Pana Cogito)

My też musimy dać świadectwo, świadectwo o Nich. J.F.

No Images found.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.