„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku

Sędziszów Młp. po raz pierwszy przyłączył się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, która odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej. 3 września, na scenie przed Ratuszem, 38 osób przez prawie 5 godzin odczytywało kolejne fragmenty powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
Spotkanie z „Quo vadis” rozpoczęło się tuż po godz. 10 scenką przygotowaną przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie Młp. Burmistrz Bogusław Kmieć przywitał i przedstawił wszystkich czytających i odczytał pierwszy fragment powieści. Na scenie przed Ratuszem kolejne części czytali m.in. przedstawiciele władz sędziszowskich, powiatowych, kurator oświaty, księża, komendanci policji i straży, dyrektorzy szkół, nauczyciele, harcerze, młodzież, dzieci. Z naszej szkoły fragment dzieła nagrodzonego nagrodą Nobla czytał prof. Jan Flisak.

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.
Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania, adaptację powieści przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista. Dzięki temu „Quo vadis” można przeczytać w ciągu jednego dnia. Pozwoliło to także wybrać konkretne rozdziały, które mogą być czytane niezależnie od pozostałych.

J. Flisak

« z 2 »
Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.