Uroczystości w Pustkowie

W Pustkowie, na „Górze Śmierci” od wielu lat ma miejsce bardzo ważna, a mało znana uroczystość poświęcona uczczeniu ofiar hitlerowskiego obozu zagłady z czasów II wojny światowej. Według niektórych szacunków śmiertelność w tym obozie była wyższa niż w Auschwitz-Birkenau i wynosiła ponad 90 procent, dlatego okupację niemiecką przeżyło niewielu naocznych świadków działalności tej Golgoty Podkarpacia. Cieszy to, że władze gminy Dębicy, powiatów dębickiego i ropczycko-sędziszowskiego, okolicznych gmin w kwietniu, miesiącu pamięci narodowej, rokrocznie przypominają o tamtych tragicznych i bohaterskich wydarzeniach. 29 kwietnia obecna była również młodzież z i Zespołu Szkół Technicznych im. prof. Karola Olszewskiego. W polowej Mszy św., apelu poległych, części artystycznej, składaniu wieńców uczestniczyło wielu przedstawicieli duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych. Obecni byli Pan Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Władysław Darłak, Pani Wicestarosta Powiatu Ropczycko- Sędziszowskiego Bernadeta Frysztak,, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego dr Jacek Magdoń. Delegacja Drużyny Harcerek Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej im. Barbary Kasechube w Sędziszowie Młp.  Młodzież naszej szkoły reprezentowała dziewięcioosobowa grupa młodzieży pod opieką Jana Flisaka. Przed uroczystościami zwiedziliśmy niestałą wystawę o KL Auschwitz i stałą ekspozycję o Obozach Koncentracyjnych w Pustkowie urządzonych w zrekonstruowanych barakach.

« z 5 »
Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.