Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Tegoroczne święto ku czci Żołnierzy Wyklętych (Niezłomnych) obchodziliśmy pierwszego i czwartego marca 2016 roku. Całość uroczystości dopełniła Eucharystia w niedzielę, 6 marca, w której Gmina Sędziszów Młp. dziękowała Niezłomnym za dar wolności, za ich ofiarę życia.
Pierwszego dnia uroczystości zorganizowało (już po raz drugi) Starostwo Powiatu Ropczycko Sędziszowskiego. Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Miłosierdzia Bożego w intencji Narodowych Bohaterów.
Powiat Ropczycko-Sędziszowski reprezentowali: Przewodniczący Rady Józef Rojek, Starosta Witold Darłak, Wicestarosta Bernadeta Frysztak, Członkowie Zarządu: Dorota Sędłak i Ryszard Filipek.
W uroczystości uczestniczyli również Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jacek Magdoń, Burmistrz Sędziszowa Młp. Bogusław Kmieć, Wójt Wielopola Skrzyńskiego Marek Tęczar, Komendanci Policji Państwowej i Państwowej Straży Pożarnej oraz dyrektorzy placówek oświatowych w tym nasz Dyrektor Grzegorz Patro. Obecna była młodzież szkół ponadgimnazjalnych, strzelcy i harcerki.
Po Eucharystii nastąpił przemarsz uczestników pod Memoriał Sybiraka i złożenie okolicznościowych wiązanek kwiatów.
Ostatnim elementem tego niezwykle bogatego programowo spotkania była projekcja filmu o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Młp. Podczas uroczystości uczestnicy mieli okazję otrzymać materiały edukacyjne dotyczące obchodów Narodowego Dnia Pamięci  Żołnierzy Wyklętych. Były wśród nich plakaty i ulotki przedstawiające sylwetki bojowników o niepodległość w powojennej konspiracji, którzy po 1944 roku kontynuowali walkę, nie zrezygnowali z marzenia o wolnej Polsce. Materiały zostały przekazane Starostwu Powiatowemu przez Instytut Pamięci Narodowe w Rzeszowie.

W piątek, czwartego marca zawitał do naszej szkoły pan Stanisław Alot: emerytowany nauczyciel, działacz niepodległościowej Solidarności, internowany, były Prezes Zakładu Ubezpieczeń Socjalnych, pasjonat historii. Witany przez pana Dyrektora ZST Grzegorza Patro szanowny gość mówił o męczeństwie Polaków ratujących Żydów na przykładzie rodziny Ulmów oraz o polskim czynie niepodległościowym ze szczególnym uwzględnieniem Żołnierzy Niezłomnych. Tematy potraktował bardzo szeroko kreśląc bogate tło historii powszechnej i europejskiej w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Sugestywny przekaz był inspiracją do własnych przemyśleń oraz do ciekawej dyskusji na temat sensu walki, szans na rzeczywistą wolność. Dekoracje auli i sprzęt przygotowała młodzież z klasy IIef. Za stronę organizacyjną byli odpowiedzialni nauczyciele: Renata Białek i Jan Flisak.

Zobacz zdjęcia

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.