Pamiętamy o tragedii Holokaustu

W czwartek 28 stycznia 2016 roku uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Technicznych im. Prof. Karola Olszewskiego w Sędziszowie Młp. uczestniczyli w VIII obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, w tym roku zorganizowanych po raz pierwszy również w Sędziszowie Młp.

Uroczystości rozpoczęła ekumeniczna modlitwa na sędziszowskim kirkucie (cmentarzu żydowskim) poprowadzona przez rabina specjalnie przybyłego z Krakowa i dziekana sędziszowskiego, ks. Krzysztofa Gaca. Piękne przemówienie wygłosiła pani wicestarosta Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego Bernadeta Frysztak, refleksjami dzielił się też wiceburmistrz Sędziszowa Młp. pan Wiesław Wojdon. Obecny był radny powiatu Piotr Kapusta. Tę część obchodów kończyło złożenie wieńców i kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym niemiecki mord na Żydach w 1942 r. oraz zapalenie ogni pamięci. Delegacja naszej szkoły zapaliła stosowny znicz, również wiele uczniów dołożyło swoje własne światła.

Dalsze części obchodów trwały w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Młp.. Przybyłych na uroczystość witali: gospodarz miasta Burmistrz Sędziszowa Młp. Bogusław Kmieć i organizator uroczystości Prezes Fundacji AntySchematy2 Tomasz Kocur-Malec. Pan Tomasz przedstawił film dokumentalny o rodzinie Klejmanów z Sędziszowa Młp. „My jesteśmy stąd” uzupełniony zarysem tragedii sędziszowskich Żydów w czasie II wojny światowej. Kolejną mówczynią była pani Ewa Koper z Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu (Uniwersytet Rzeszowski), która przedstawiła bardzo ciekawy materiał o obozie zagłady w Bełżcu. Władze Sędziszowa Młp. uhonorowały przybyłych gości okolicznościowymi upominkami, a ocalała z holokaustu, pochodząca z Przybyszówki, opowiadała dzieje swojej rodziny. Mówiła o gnębionym, przez niemieckich nazistów, narodzie. Wiele słów padło o tym, jak wyglądało jej życie po wojnie. Zakończyła refleksją, że należy z optymizmem patrzeć w przyszłość w duchu tolerancji i poszanowania każdego człowieka. Młodzież naszej szkoły, Liceum z Sędziszowa, gimnazjaliści z Iwierzyc, licznie zgromadzeni goście przeżyli niezapomnianą lekcję historii.

Zobacz zdjęcia

 

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.