3 Maja

W niedzielę, 3 maja obchodziliśmy 224-rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Obchody tego święta w Sędziszowie Młp., przy pięknej, słonecznej pogodzie rozpoczęto przemarszem głównymi ulicami miasta, sprzed Domu Kultury do kościoła parafialnego pw. Narodzenia NMP w Sędziszowie Młp., gdzie o godz. 12.00 odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. Eucharystię koncelebrowali: ks. dziekan Krzysztof Gac, ks. proboszcz  Ryszard Lis oraz gwardian Klasztoru OO. Kapucynów ojciec Janusz Pałka.
Po Eucharystii złożono wiązanki kwiatów: pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a następnie po przejściu na rynek pod tablicami wmurowanymi w ściany ratusza, a upamiętniającymi poległych w latach II wojny światowej.
Zebrani wysłuchali okolicznościowego przemówienia burmistrza Sędziszowa Młp. Bogusław Kmieć (absolwent naszej szkoły),  koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w Barwach XX Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, sześciu kawalerzystów pułku wystąpiło konno w pełnym rynsztunku. Na zakończenie wystąpił Zespół SOWA-BAND. Nie zabrakło reprezentacji Olszewskiego: delegacja młodzieży naszej szkoły złożyła kwiaty pod tablicą wmurowaną w ścianę ratusza, a dwa poczty sztandarowe Zespołu Szkół Technicznych im. Prof. Karola Olszewskiego w Sędziszowie Młp. dzielnie prezentowały nasz sztandar.

Konstytucja 3 Maja – uchwalona 3 maja 1791 roku była nadzieją na sprawne państwo polskie, regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Polskiej. Znosiła podział kraju na koronę i Litwę. Konstytucja ta była pierwszą spisaną konstytucją w Europie i drugą w świecie.

J F

« z 8 »
Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.