Praktyki uczniów ZST w Niemczech

Projekt „Uczniowie ZST na niemieckim rynku pracy” właśnie dobiegł końca, zatem nadszedł czas podsumowań. Zagraniczne staże zostały zrealizowane w ramach programu Erasmus+, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. W ramach projektu 14 uczniów naszej szkoły wyjechało na miesięczne praktyki zawodowe do Niemiec (01.03 – 28.03.2015 r.). W programie uczestniczyli uczniowie następujących kierunków: technik elektryk (7 osób) i technik informatyk (7 osób).

Bazą noclegową grup była niewielka miejscowość Schkeuditz leżąca niedaleko Lipska. Praktyki odbywały się w firmie Vitalis. Projekt miał na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych uczestników stażu, kształcenie umiejętności posługiwania się językiem obcym, przełamywanie barier kulturowych, zwiększenie motywacji do dalszego rozwoju zawodowego i osobistego, a przez to zwiększenie szans zatrudnienia na krajowym i europejskim rynku pracy. Informatycy zdobywali doświadczenie w tworzeniu stron internetowych na kursie, natomiast elektrycy pracowali przy wykonywaniu instalacji elektrycznej. Dzięki temu uczestnicy stażu otrzymają certyfikaty i dokument Europass – Mobilność, które potwierdzą odbycie praktyk w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego, a tym samym ułatwią w przyszłości odnalezienie się na rynku pracy. W ramach przyznanych środków przed wyjazdem uczniowie otrzymali kieszonkowe na swoje potrzeby w wysokości około 300 EURO.

Firmą, która przyjmowała naszych uczniów i organizowała im praktyki w Niemczech jest firma VITALIS, ta sama, z którą szkoła współpracowała przy realizacji wcześniejszych projektów. Dlatego współpraca układała się znakomicie począwszy od momentu pisania wniosku aż do zakończenia projektu. Osobą odpowiedzialną z ramienia tej firmy była pani Małgorzata Worona, która wspierała nas w każdym zadaniu, organizacji i logistyce. Za co jej serdecznie dziękujemy.

Poza czysto zawodowymi korzyściami, wyjazd był także świetną okazją do poznania kultury, historii, zabytków, atrakcji turystycznych odwiedzanych miast, takich jak Lipsk, Drezno i stolicy Niemiec – Berlina. Młodzież miała możliwość zwiedzania licznych zabytków, m.in. bogate w zbiory Muzeum Techniki w Berlini, muzeum Madame Tussaudse. Niezapomnianym przeżyciem dla przebywających w Niemczech było obejrzenie słynnego Muru Berlińskiego, Bramy Brandenburskiej oraz budynku Reichstagu.W Dreźnie natomiast uczestnicy mogli zobaczyć późnobarokowy zespół architektoniczny Zwinger oraz odbyć wizytę zawodoznawczą w Szklanej Manufakturze, jednej z fabryk koncernu Volkswagen, gdzie odbywa się produkcja końcowa luksusowego Volkswagen Phaetona.

Niewątpliwie dużą atrakcją dla uczestników projektu była również wizyta w fabryce BMW w Lipsku, gdzie poznali oni proces produkcji samochodów BMW serii 1 w wersji pięciodrzwiowej, Convertible oraz Coupe, a także BMW X1. Powstaje tu co ósmy samochód bawarskiej marki. Zwiedzanie fabryki rozpoczęło się w przestronnym hallu wejściowym projektu Zahy Hadid – londyńskiej architekt, który łączy w sobie dwa znaczenia – dosłowne i symboliczne. Lobby zostało tak zaprojektowane, aby łączyć ze sobą wszystkich pracowników. Każdy pracownik – fizyczny i biurowy właśnie w tym miejscu zaczyna pracę, co jak wyjaśnił nasz przewodnik, ma pokazywać, że obydwie grupy są dla tej fabryki tak samo ważne. Dalej przeszliśmy do hali montażowej, w której przechadzaliśmy się między stanowiskami pracy, oglądając z bliska pracę najnowocześniejszych robotów. Kolejnym etapem była lakiernia, gdzie trafiliśmy na czyszczenie części maszyn służących do pokrywania samochodów farbą. Na koniec odwiedziliśmy linię montażową. Tam na szklanych mostach nad głowami pracowników mogliśmy oglądać jak powstają i są „dopieszczane” samochody dla odbiorców z całego świata.

A wszystko to zostało zrealizowane ze środków unijnych. Na realizację projektu Zespół Szkół Technicznych otrzymał ponad 36 000 EURO.

Korzyści, jakie płyną z zagranicznych staży, organizowanych przez ZST dla swoich uczniów, są ogromne. Nie sposób tu nie wspomnieć o tych, które podnoszą nie tylko umiejętności i kwalifikacje zawodowe. Młodzież będąca z dala od rodzinnego domu, musiała przecież zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Uczyła się radzenia w nowych, często trudnych sytuacjach, uczyła się współpracy i pomocy w grupie, a także zarządzania czasem i pieniędzmi. Poprzez organizowanie takiego typu zawodowych praktyk ZST staje się szkołą nowoczesną, a jej dumą – dobrze wykształceni absolwenci.

Pragnę podziękować uczestnikom projektu – naszym uczniom, którzy fantastycznie spisali się podczas trwania projektu, godnie reprezentowali naszą szkołę, ale także nasz kraj. Mam nadzieję, że zdobyte doświadczenie podczas pobytu na praktykach potwierdzone odpowiednimi certyfikatami i dokumentami przyczynią się do znalezienia dobrej pracy w przyszłości.

Koordynator projektu: Bożena Feret

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.